17 czerwca 2015 r. zakończyły się ostatnie szkolenia w ramach projektu realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Baranowie. Szkolenia przeprowadzono dla 5 uczestników na terenie Gminy Baranów, były to:
„Kurs opiekunki dziecięcej” dla 2 Pań,
„Kurs magazyniera z obsługą komputera i wózków jezdniowych” dla 2 Panów,
„Kurs nowoczesny sprzedawca z obsługą kas fiskalnych i komputerową obsługą programów fakturujących – Symfonia Handel” dla 1 Pani.
W tym samym dniu w Ochotniczej Straży Pożarnej w Baranowie o godz. 14 odbyło się Seminarium podsumowujące projekt systemowy pt.: „Człowiek najlepszą inwestycją – aktywna integracja w Gminie Baranów”, realizowany w latach 2008-2015.
Na seminarium zostali zaproszeni absolwenci szkoleń realizowanych w ramach w/w projektu. Na uroczystość przybyli Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Baranowie, jak również przedstawiciele Gminy Baranów: Skarbnik Gminy Baranów Pan Kazimierz Szymański, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Baranowie Pani Bożena Stegienko, a także prowadzący warsztaty psycholodzy: Pani Małgorzata Jedlecka, Pani Mariola Przanowska – Jeznach z doradcą zawodowym Panią Katarzyną Dąbrowską.
Czytaj więcej: Człowiek najlepszą inwestycją 2008 - 2015 podsumowanie
Masa krytyczna inwestycji w kapitał ludzki zostanie zapewniona poprzez minimalny gwarantowany udział EFS w finansowaniu w ramach polityki spójności w każdym państwie członkowskim. Oznacza to, że razem z 3 mld EUR, które zostały przeznaczone na inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych, w europejski kapitał ludzki w przeciągu 7 lat zainwestowane zostaną ponad 80 mld EUR (zob. przydział funduszy na dany kraj).
Pomoc w znalezieniu zatrudnienia: EFS będzie wspierał organizacje z całej UE, które chcą wprowadzić w życie projekty mające na celu prowadzenie szkoleń i pomoc w uzyskaniu zatrudnienia. Finansowane będą również inicjatywy wspierające przedsiębiorczość poprzez udzielanie pomocy finansowej dla nowych firm oraz przedsiębiorstw, które przeprowadzają restrukturyzację bądź zmagają się z problemem braku wykwalifikowanych pracowników. Pomoc młodym ludziom w procesie wkraczania na rynek pracy będzie najwyższym priorytetem EFS we wszystkich państwach UE.
Włączenie społeczne: Zatrudnienie to najskuteczniejszy sposób zagwarantowania ludziom niezależności, bezpieczeństwa finansowego oraz poczucia przynależności. EFS będzie kontynuował finansowanie tysięcy projektów, które pomagają osobom znajdującym się w potrzebie oraz osobom z grup w niekorzystnej sytuacji w zdobyciu umiejętności zawodowych oraz pracy, a także w uzyskaniu takich samych możliwości, jakie posiadają inni.
Lepsza edukacja: Na terenie całej UE EFS finansuje inicjatywy mające na celu poprawę kształcenia i szkoleń oraz umożliwienie osobom młodym ukończenia edukacji i zdobycia umiejętności zwiększających ich konkurencyjność na rynku pracy. Priorytetem jest ograniczenie zjawiska przedwczesnego kończenia nauki oraz poprawa możliwości edukacyjnych na poziomie wyższym i zawodowym.
Wzmocnienie administracji publicznej: EFS będzie wspierał państwa członkowskie w ich staraniach zmierzających do polepszenia jakości funkcjonowania administracji publicznej i rządowej poprzez nadawanie im kompetencji administracyjnych i instytucjonalnych niezbędnych do przeprowadzenia reform strukturalnych.
W styczniu 2015 r. ruszył nabór na szkolenia realizowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Baranowie, w ramach projektu pt.: „Człowiek najlepszą inwestycją - aktywna integracja w Gminie Baranów”.
Po przeprowadzonej promocji oraz rekrutacji do projektu zakwalifikowało się w marcu br. 5 osób (3 kobiety i 2 mężczyzn), które w marcu br. podpisały kontrakty socjalne.
Osoby biorące udział w projekcie to mieszkańcy Gminy Baranów, korzystające ze świadczeń pomocy społecznej, nieaktywne zawodowo i bezrobotne w wieku aktywności zawodowej, które dzięki wsparciu w ramach projektu otrzymają nowe kwalifikacje.
W kwietniu br. W Filii Biblioteki Publicznej w Kaskach odbyły się warsztaty i szkolenia w postaci:
doradztwa indywidualnego z psychologiem i doradcą zawodowym, warsztatów kompetencji i umiejętności społecznych, warsztatów psychologicznych, warsztatów aktywnego poszukiwania pracy.Uczestnicy szkoleń mogli również liczyć na wsparcie socjalne w ramach podpisanych kontraktów.
Czytaj więcej: Człowiek najlepszą inwestycją – aktywna integracja w Gminie Baranów - Edycja 2015
Po przeprowadzonym naborze do projektu realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Baranowie zakwalifikowanych zostało 7 mieszkańców Gminy Baranów. Grupa, która ma otrzymać wsparcie w postaci szkoleń i kursów składa się z 3 mężczyzn i 4 kobiet, jedna z uczestniczek posiada orzeczenie o niepełnosprawności.
W lipcu 2014 r. odbyły się szkolenia i warsztaty z psychologiem i doradcą zawodowym w Filii Biblioteki publicznej w Kaskach. Siódemka uczestników projektu realizowanego przez GOPS w Baranowie uczestniczyła w:
Warsztatach z psychologiem
Warsztatach kompetencji i umiejętności społecznych
Warsztatach z doradcą zawodowym
Indywidualnych konsultacjach z psychologiem i doradcą zawodowym.Dzięki wsparciu doradcy zawodowego oraz psychologa wszyscy uczestnicy mogli podjąć przemyślane decyzje o dalszych planach zawodowych. Już od września rozpoczęły się szkolenia zawodowe dla czwórki z uczestników, były to.:
Kurs magazyniera z obsługą wózków jezdniowych;
Kurs animatora czasu wolnego;
oraz Kurs kucharski I i II stopnia;
W październiku dołączą kolejne trzy osoby zdobywające nowe kwalifikacje w ramach projektu na kursach:
Kursie - florystyka I i II stopnia;
Kursie - księgowości od podstaw z obsługą programów użytkowych i komputera.Po zaplanowanym wsparciu wszyscy uczestnicy otrzymają certyfikaty i zaświadczenia z pozyskanych kwalifikacji
W związku z poniesionymi kosztami dojazdu na szkolenia podopieczni korzystają również ze wsparcia socjalnego w ramach realizowanych kontraktów socjalnych.
14 grudnia 2014 r. odbył się wyjazd integracyjny do miasta Łodzi. Wyjazd zorganizowano dla uczestników tegorocznej edycji projektu wraz z osobami towarzyszącymi i pracowników ośrodka. W programie wycieczki znalazło się zwiedzanie:
• Księżego Młyna;
• Muzeum Kinematografii – dawny pałac Scheiblera;
• Łódzka Szkoła Filmowa;
• Centralne Muzeum Włókiennictwa;
• Muzeum Miasta Łodzi – dawny pałac Poznańskiego;
• Spacer historycznym szlakiem Manufaktury;• Obiadokolacja na terenie Manufaktury;
• oraz Wizyta w Muzeum Fabryki i na tarasie Widokowym Manufaktury.
Wycieczka zorganizowana w ramach Zadania - Aktywnej integracji, była dla wszystkich uczestników ostatnim wspólnym spotkaniem.
Działania w projekcie współfinansowane były przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII, Poddziałanie 7.1.1. Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy Społecznej. Głównym celem całego projektu było zwiększenie szans na podjęcie zatrudnienia i przygotowanie do życia społecznego oraz zawodowego grupy uczestników projektu. Dzięki temu kolejni mieszkańcy Gminy Baranów uzyskali nowe kwalifikacje tak poszukiwane na rynku pracy.
W grudniu 2013 roku zakończyła się kolejna edycja projektu systemowego „Człowiek najlepszą inwestycją - aktywna integracja w Gminie Baranów"
Program Operacyjny Kapitał Ludzki; Priorytet VII: Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1. „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji"; Poddziałanie 7.1.1. „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej". Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Realizatorem projektu systemowego „Człowiek najlepszą inwestycją - aktywna integracja w Gminie Baranów" był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Baranowie.
Projekt skierowany był do osób bezrobotnych z terenu gminy Baranów, pozostających bez pracy, w wieku aktywności zawodowej, zagrożonych wykluczeniem społecznym, korzystających z pomocy społecznej.
W 2013 roku w projekcie wzięło udział 7 osób, w tym 5 kobiet i 2 mężczyzn oraz jedna osoba uzupełniająca wykształcenie.
W ramach projektu w lipcu i sierpniu 2013 r. odbyły się w filii Biblioteki Publicznej w Kaskach m.in.:
W okresie szkoleń miękkich uczestnikom zapewniono catering oraz zwrot kosztów dojazdu. Podczas warsztatów i szkoleń uczestnicy mogli lepiej poznać siebie, swoje mocne i słabe strony, określić predyspozycje zawodowe.
Po części szkoleń w Kaskach, przyszedł czas na konkretne decyzje oraz szkolenia zawodowe poza granicami gminy. Od września 2013 r. rozpoczęły się indywidualnie dobrane do potrzeb uczestników kursy i szkolenia zawodowe:
Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty z ukończonych szkoleń, które zakończyły się w listopadzie 2013r. osoba uzupełniająca wykształcenie rozpoczęła zajęcia we wrześniu 2013 r. zgodnie z planem ostatni semestr nauki na kierunku technik bhp, który zakończy się w lutym 2014r.
Wymienione kursy zawodowe zostały przeprowadzone przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Pruszkowie i Warszawie, Ośrodek Szkolenia AGAT s.c. w Skierniewicach, CEDOZ Sp. z o.o. w Warszawie, oraz Akademia Umiejętności w Warszawie. Dla osoby uzupełniającej wykształcenie zajęcia dydaktyczne przeprowadzał „Edukator" z Grodziska Mazowieckiego.
Uczestnicy projektu podczas szkoleń mieli zapewniony ciepły posiłek oraz otrzymali pomoc finansową na pokrycie kosztów dojazdu na czas trwania całego projektu.
W grudniu 2013r. miało miejsce spotkanie integracyjne projektu, podczas którego kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – Pani Halina Tomczyszyn podziękowała uczestnikom za udział i wręczyła zaświadczenia potwierdzające udział we wszystkich warsztatach i szkoleniach. Spotkanie odbyło się na Kręgięlni w Żyrardowie po części uroczystej uczestnicy projektu skorzystali z zarezerwowanego toru i tak zakończyli swój udział w projekcie.
Naszym zdaniem warto podejmować działania na rzecz aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych, korzystających z pomocy społecznej, ponieważ takie działania zwiększają ich szanse na znalezienie zatrudnienia, pomagają na nowo odnaleźć się na rynku pracy, podnoszą poziom motywacji do działania i podejmowania trudu poszukiwania zatrudnienia.
Gmina Baranów i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Baranowie realizują projekt systemowy „Człowiek najlepszą inwestycją – aktywna integracja w Gminie Baranów" od 2008 roku..
W ramach realizacji projektu systemowego Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Baranowie zatrudnia 1 pracownika socjalnego realizującego zadania, wynikające z ustawy o pomocy społecznej oraz działania zaplanowane w ramach projektu na dany rok kalendarzowy m.in. doradztwa zawodowego i psychologii.
Dzięki udziałowi w projekcie swoje kwalifikacje podniosły już 42 osoby. Aktualne kwalifikacje i wiedza były im niezbędne do podniesienia samooceny i własnej wartości na rynku pracy.
Życzymy im powodzenia.
Strona 1 z 3
Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Baranowie czynny jest w godzinach:
Poniedziałek, Wtorek, Czwartek: 08:00-16:00
Środa: 08:00-17:00
Piątek: 08:00-15:00
Adres i telefon:
ul. Armii Krajowej 89, 96-314 Baranów
tel./fax (46) 856-03-17
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.